Kulis: Erdoğan’dan ‘sokak köpeği’ toplantısı

AK Parti’de sokak hayvanlarını durumuna ilişkin bir toplantı gerçekleşti. Yerel seçim döneminde şikayetlerin artması üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ilgili bakanlar ve bürokratlarla görüşerek., sokak hayvanlarına yönelik çalışmalar hakkında bilgi aldı. Erdoğan’ın bir an önce önlem alınmasını istediği toplantıda, Tarım Bakanlığı ve Çevre ve Turizm Bakanlığı’nın maliyetlerden yakındığı öğrenildi.

Gazete Pencere yazarı Nuray Babacan, “AKP’de ‘sokak köpeği’ zirvesi” başlıklı yazısında toplantıya ilişkin şu bilgileri aktardı:

“Toplantıda yapılan sunumda, sokak köpeklerinin aynı anda kısırlaştırılmasının mümkün olmadığı, bunun için yeterli barınak bulunmadığı aktarıldı. Maliyetlerin çok yüksek olması nedeniyle sıkıntı yaşandığı belirtildi. Kısırlaştırılmış köpeklerin sokağa gönderilmesinin de sakıncaları olduğunu, saldırganlık açısından sorun olmaya devam edeceğini dile getirenler oldu.

ÖNERİLER BELLİ

Her ilde barınakların kapasitesine göre çalışmaların aşamalı sürdürülmesinin en doğru yol olduğu aktarıldı. Etap etap kısırlaştırma ve aşılama yapılması, köpeklerin sahiplendirilmesi için belli bir süre verilmesi, bu sürenin sonunda sahiplendirilmeyen hayvanların uyutulması önerisi gündeme geldi.

TÜRKİYE, KUDUZ LİSTESİNE GİRDİ KAYGISI

Parti kurmayları, “Bu konu artık bir güvenlik ve sağlık sorunu oldu. Türkiye, kuduz riski taşıyan ülkeler listesine girdi. Toplum sağlığını ve turizmi de ilgilendiriyor. Özellikle çocuklar ve yaşlılar açısından büyük risk haline geldi. Kısırlaştırıp sokağa bırakmak sorunu çözmeyecek. Kısırlaştırmak saldırganlığı önlemiyor. Mama ile beslenen köpeklerin saldırganlığının daha fazla olduğu saptamaları var” dediler.

TOPLUM DESTEĞİ

Toplantıda ayrıca, sokak köpekleriyle ilgili alınacak önlemler konusunda kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi, tepkilerin dikkate alınması gerektiği de ifade edildi. Toplantıya katılanlar, kamuoyu desteğinin şart olduğu görüşünü dile getirdiler. Çalışmalar sırasında dünya örneklerinin incelendiği, İngiltere, İtalya ve Portekiz’deki sistemin esas alınacağı aktarıldı.”

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir